بررسی کفپوش آجری + مزایا و معایب آن - صنایع آجر اصفهان

بررسی کفپوش آجری + مزایا و معایب آن - صنایع آجر اصفهان

بررسی کفپوش آجری + مزایا و معایب آن - صنایع آجر اصفهان

آجر یکی از قدیمی ترین و رایج ترین مصالح ساختمانی در جهان می باشد که برای اولین بار به عنوان جایگزینی برای سنگ طبیعی ساخته شد.
1401/1/15
0 نظر

بررسی کفپوش آجری + مزایا و معایب آن

آجر یکی از قدیمی ترین و رایج ترین مصالح ساختمانی در جهان می باشد که برای اولین بار به عنوان جایگزینی برای سنگ طبیعی ساخته شد. به طور سنتی، آجر از خاک رس ساخته می شود، به شکل بلوک های مستطیلی شکل می گیرد، سپس خشک یا پخته می شود تا برای ساخت دیوارها یا سطوح سنگفرش سخت شود.

آجرهای مورد استفاده برای کفپوش به عنوان سنگفرش رسی شناخته می شوند و نوع مورد استفاده برای کاربردهای داخلی از چندین خاک رس مختلف از جمله کائولن (خشت چینی) تشکیل شده است که به آن بافت ظریف و متراکم تری می بخشد که باعث جذابیت بیشتر کف می شود. سنگفرش های کفپوش آجری همچنین شامل شیل و آهن در ترکیب هستند تا آنها را سخت تر کند.

فروش ویژه آجر نسوز نما انگلیسی اصفهان با تنوع رنگی

بررسی کفپوش آجری

کفپوش آجری بسیار بادوام است، اما برای محافظت از آن در برابر لکه ها نیاز به متریال خاص خود دارد و ظاهر روستایی آن برای هر سبک خانه ای مناسب نیست. همچنین کفپوش آجری بسیار سخت و سرد است، که اگر هدف راحتی باشد، آن را به یک انتخاب ضعیف تبدیل می کند.

 

مزایای کفپوش آجری

بادوام و تمیز کردن آسان

غیر حساسیت زا

نسوز

سطح غیر لغزنده

 

معایب کفپوش آجری

سطح سخت

سردی زیر پا

مستعد لکه

نیاز به تمیزکاری دارد

 

بیشتر بخوانید: 7 کاربرد آجر نسوز

تعمیر و نگهداری

مزایای اصلی کفپوش آجری

مزایای اصلی کفپوش آجری مشابه با کاشی های سرامیکی و سنگی است. آجر یک ماده بسیار بادوام است که به راحتی توسط سختی های خانه شلوغ، حیوانات خانگی، رفت و آمد یا وسایلی که اغلب جابجا می شوند آسیب نمی بیند. سطح سخت آجر تمیز کردن آن را آسان می کند

 از آنجایی که آجر از خاک رس ساخته شده است و با ملات سیمانی دوغاب شده است، کف های آجری به شدت مستعد لک هستند مگر اینکه به درستی آب بندی شوند. در بیشتر موارد، سیلر باید بلافاصله پس از نصب کفپوش اعمال شود و برای حفظ دوام، نیاز به استفاده دوره ای در طول عمر خود دارد.

دو نوع کلی درزگیر برای کفپوش آجری وجود دارد. درزگیرهای نفوذی در آجر خیس می شوند و بیشتر بافت سطح و رنگ اصلی را دست نخورده باقی می گذارند. درزگیرهای دیگر که شامل مواد اکریلیک یا پلی اورتان هستند، پوششی را روی قسمت بالای آجر ایجاد می کنند و در نتیجه سطحی صاف و براق تر ایجاد می کنند که رنگ آجر را تیره می کند.

 

طرح و ظاهر کفپوش های آجری

از نظر زیبایی شناختی، کفپوش آجری با سبک‌ های خانه روستایی یا روستیک ،مانند خانه‌ های کلبه ‌ای یا مزرعه‌ ای و در اتاق‌ هایی که ظاهر غیررسمی مورد نظر است، مانند ایوان ‌های آفتاب ‌گیر یا ورودی‌ها، بهترین تناسب را دارد. از آنجایی که آجر غیر قابل احتراق است، انتخاب خوبی برای کفپوش زیر یا نزدیک اجاق‌ های چوبی و شومینه است، جایی که آجر به طور سنتی در خانه است.

به عنوان یک عنصر طراحی جسورانه، شکست آجر سخت است. گرمای بصری، بافت، رنگ و الگوی چشم نواز را به یکباره اضافه می کند.

بیشتر بخوانید: به روز رسانی آجرهای قدیمی

نصب کفپوش آجری

مانند سایر اشکال کاشی، سنگفرش های آجری با استفاده از چسب نازک به کف زیرین می چسبند. کفپوش آجری بسیار سنگین است، اما اگر از محکم بودن قاب سیستم کفپوش برای تحمل وزن مطمئن شوید، می توان آن را بر روی کفپوش های چوبی نیز نصب کرد. در این نوع نصب، لایه ای از تخته سیمانی به عنوان زیرسازی بر روی کف زیرین چوبی قرار داده می شود، سپس سنگ فرش های آجری با چسب نازک بر روی تخته سیمانی اعمال می شود.

نصب کفپوش آجری

هنگامی که چسب کاملاً خشک شد، فضاهای بین آجرها به همان روشی که برای سنگ طبیعی یا کاشی‌های سرامیکی استفاده می‌شود، دوغاب‌ بندی می‌شوند. برخی از آجرهای کفپوش به صورت ورق‌هایی هستند که با ملات نصب می‌شوند و می‌توان آنها را در پیکربندی‌های مختلف برای ایجاد انواع چیدمان آجر در کنار هم قرار داد.

نصب کفپوش آجری مخصوصاً برای تازه کارها سخت نیست، زیرا تکنیک ها تقریباً مشابه روش هایی است که برای نصب سایر اشکال کاشی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: انتخاب بهترین آجر نما برای پارک ها و مبلمان شهری

آسایش و راحتی آجر برای کف باغ و حیاط

آجر زیر پا راحت تر از کاشی، سنگ یا بتون نیست و مانند این مواد سخت دیگر، آجر می تواند در زمستان زیر پای شما احساس سرما بیاورد. همچنین با ایجاد کفپوش های آجری در خانه تان باید نگران خرد شدن اجسام افتاده در اثر ضربه باشید.

 

 آیا کفپوش آجری برای شما مناسب است؟

 آیا کفپوش آجری برای شما مناسب است؟

کفپوش آجری برای جایی که می خواهید کفپوشی بادوام داشته باشید که ظاهری چشمگیر و روستیک به شما بدهد، می تواند انتخاب خوبی باشد. برای اتاق‌ های غیر رسمی، مانند اتاق‌ های آفتاب ‌گیر، اتاق‌ های خشک و لباس ‌شویی ایده ‌آل است. کفپوش آجری بهتر است روی یک دال بتنی یا زیرزمینی چوبی تقویت شده با سازه نصب شود. برای آب بندی کف پس از نصب آماده باشید و هر چند سال یک بار پوشش را تجدید کنید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر