براق کردن آجر نما - صنایع آجر اصفهان

براق کردن آجر نما - صنایع آجر اصفهان

براق کردن آجر نما - صنایع آجر اصفهان

براق کردن آجر نسوز یا به اصطلاح تمیز کردن آجر یکی از دغدغه های افرادی است که دارای ساختمان یا بنایی با نمای آجری هستند.
1401/1/25
0 نظر

براق کردن آجر نما

براق کردن آجر نسوز یا به اصطلاح تمیز کردن آجر یکی از دغدغه های افرادی است که دارای ساختمان یا بنایی با نمای آجری هستند. 

آجر مثل مصالح دیگر نیاز به توجه واهمیت دارد. این اهمیت و توجه شامل تمیز کردن و دقت به آسیب خوردن آجر است. آجرها معمولا دچار شوره و متعاقبا دارای کپک می شوند که این مشکلات باید مورد توجه واقع شود. چون به مرور زمان ناحیه ای که دچار این مشکل شده است، گسترش پیدا خواهد کرد و ظاهر بدی برای نمای بیرونی یا داخلی ساختمان به وجود خواهد آورد. 

محصول جدید: آجر پلاک نسوز سفید اصفهان

براق کردن آجر نما

استفاده از محلول نانو علاوه بر تمیز کردن آجر نسوز، به آجر براقیت می بخشد و برای افرادی که به این مساله اهمیت می دهند، گزینه ی بسیار مناسبی است.

تصور کنید که یک دیوار آجری دارید که دارای جرم و کثیفی کمی است. در این صورت با راهکارهای بسیار ساده می توان دیوار آجری را براق و تمیز کرد. برای مثال استفاده از آب می تواند به تمیز کردن آجر کمک کند. ابتدا سطح آجر دارای شوره را با برس تمیز می کنیم دیوار آجری را می شوییم. استفاده از محلول های شیمیایی و اسیدی می تواند به بافت آجر و ظاهر آجر خسارت وارد کند، استفاده از آب به تنهایی می تواند بهترین گزینه ی ممکن در تمیز کردن آجر باشد.

روش های براق و تمیز کردن آجر نسوز

نظافت منظم آجر وظیفه مهمی است که هر صاحب خانه با این نوع نمای خارجی باید در آن مشارکت داشته باشد. کثیفی و آلودگی می تواند جلوه آجر نمای بیرونی خانه شما را از بین ببرد، خصوصا اگر از آجر آنتیک یا آجر دستی و آجرهای کلاسیک و دکوراتیو استفاده کرده باشید. آجر نمای سفید از دسته نماهای حساس است که نیاز به تمیزی بیشتری دارد.

روش های براق و تمیز کردن آجر نسوز

در حالی که آجر محصولی با دوام است و ساخته شده است تا دوام بیاورد، ولی به توجه گاه و بیگاه نیاز دارد و موقع تمیز کردن، دقت متفاوتی نسبت به دیگر سطوح خارجی لازم دارد. هوای سخت، به خصوص در زمستان، می تواند بر نما و فضای بیرونی خانه یا ساختمان شما تاثیر بدی بگذارد و هیچ کس دوست ندارد در سرما نمای خانه را تمیز کند. برای بازگرداندن خانه به جذابیت اصلی خود از این راهنمای تمیز کردن آجر استفاده کنید تا خانه شما در چهار فصل سال در فضای باز بدرخشد.

بیشتر بخوانید: آجر نسوز باربیکیو

محلول نانو یا آب گریز

نانو پوشش ها معمولا برای آجر، سنگ کاشی و سرامیک، چوب، شیشه، فلزات و … کاربرد دارد. محلول نانو به منظور آبگریزی، ضدآب سازی، کاهش نفوذ و حذف آسان گرد و غبار، خاک، چربی، نقاشی های دیواری، چسب و … استفاده می شود. این محصول با سه روش غلطک، اسپری و قلمو قابل استفاده بر روی سطح آجر می باشد.

مزایای استفاده از محلول نانو آب گریز برای براق کردن آجر

افزایش مقاومت ساختمان آجری در مقابل رطوبت و باد و باران

آب گریز شدن سطح نما

محلول نانو باعث افزایش طول عمر بنا می شود

دوست دار محیط زیست است

خاصیت ضد لک بسیار بالا

جلوگیری از جذب اجرام و آلودگی های محیطی مثل گرد و غبار و خاک

عدم امکان دیوار نویسی بر روی سطح نمایی که با نانو پوشش داده شده است

مقاومت بسیار بالا در برابر کپک و جلبک و ...

اجرای ساده

استفاده از سنباده

اگر حجم جرم های روی آجر نما کم است، می توان روی آن را با آب خیس کرد با یک سنباده بدون سیم یا ابزار سایش مویی سطح آجر را تمیز کنید. استفاده از سنباده های سیمی و خشن باعث آسیب و ایجاد خش روی سطح آجر می شوند.

استفاده از واترجت

واترجت دستگاه آب با فشار بسیار بالا است. در زمان استفاده از این دستگاه باید دقت کنید فشار آب در حدی باشد که باعث آسیب و ترک خوردن آجر نشود.

بخار آب

با استفاده از دستگاه بخار آب گرم می توان سطحی براق و تمیز به نمای آجری بنای خود بدهید. می توانید در زمان استفاده از این دستگاه کمی مواد شوینده بدون ضرر مثل صابون را به دستگاه اضافه کنید تا لکه ها و جرم های باقیمانده را به کلی پاک کنید.

آب

استفاده از آب به تنهایی گزینه ای همیشه در دسترس و بسیار آسان است که هیچ آسیبی به آجرهای ساختمان نمی زند. از آب برای تمیز کردن آجر شاموتی، آجر انگلیسی، آجر قهوه ای و تمامی آجرهای نما می توان استفاده کرد.

فلوریدریک اسید رقیق (HF)

این محلول بسیار سمی و خورنده است و استفاده از آن نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. در زمان استفاده باید از ماسک و لوازم ایمنی مناسب استفاده شود چون در صورت تنفس، مشکلات حادی به وجود خواهد آمد. در بعضی منابع نوشته شده از میزان 10 به 90، یعنی ده درصد از این اسید و 90 درصد آب را مخلوط کرده و روی نمای آجری با برس یا قلمو بزنید. قبل از آن، نما را باید با آب خیس کرده باشید. در نهایت باید نما را با آب شستشو داد.

سندبلاست

استفاده از این روش توصیه نمی شود چون خسارات جدی را بر روی سطح آجر ایجاد می کند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیب به نما

پر هزینه و زمان بر است

کاهش طول عمر ساختمان و بنا

ایجاد خلل و سوراخ بر سطح نما

خسارت به زیر لایه ساختمان

بر روی نماهای بسیار ظریف عملکرد مناسبی ندارد

دوستدار محیط زیست نیست و باعث ایجاد آلودگی تنفسی خواهد شد

بیشتر بخوانید: طراحی اتاق خواب با دیوار آجر دکوراتیو 

چرا باید از سطوح آجر نما محافظت کنیم؟

چرا باید از سطوح آجر نما محافظت کنیم؟

سطوح آجری همیشه نیاز به مراقبت دارند چون در اثر رطوبت خسارات جدی به آن ها وارد می شود و علاوه بر به وجود آمدن ظاهری نا زیبا، باعث افزایش هزینه های نگهداری از آجر خواهند شد. این خسارات شامل موارد زیر است:

شوره زدن و پوسته شدن سطح آجر نما

نفوذ رطوبت و آب به داخل دیوارهای ساختمان

کثیف شدن زود هنگام

ایجاد ترک در سطح نما

یخ زدن آب در مصالح و ذوب آن

نا زیبا شدن و کثیفی سطح نمای ساختمان

فرسودگی و کم شدن عمر ساختمان

خوردگی شیمیایی در اسکلت فلزی ساختمان

افزایش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان

7 نکته در زمان تمیز کردن نمای آجری از شوره و گرد و غبار

 تمیز کردن نمای آجری از شوره و گرد و غبار

مرحله 1: راه حل مناسب تمیز کردن آجر را انتخاب کنید

همه آجرها یکسان نیستند، به این معنی که تمام محلول های تمیز کردن آجر اثر یکسانی ندارند. اثر بخشی یک راه حل تمیز کردن آجر تجاری می تواند بین آجرهای سفالی و آجرهای نسوز نما یا آجرهای قزاقی بسیار متفاوت باشد. بهتر است تعیین کنید که کدام نوع آجر را دارید به فروشگاه محلی خود مراجعه کنید تا بهترین محصول را برای براق کردن آجر نمای خود پیدا کنید.

برای کسانی که نمی خواهند از مواد شیمیایی سختی که بعضا می توان در محلول های تمیز کننده آجر یافت، استفاده کنند، چندین راه حل طبیعی و مقرون به صرفه برای تمیز کردن آجر وجود دارد. یکی از محلول های تمیز کردن آجر طبیعی که بسیاری به آن روی می آورند، مخلوط سرکه و آب 50/50 برای آجر است که باید تازه باشد. نه تنها برای بچه ها ایمن است، بلکه می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد و با آجرهای تمیز خانه خود را براق کنید.

مرحله 2: از ناحیه اطراف آجر محافظت کنید

با قرار دادن پلاستیک روی هر نوع خاک، گیاهان مجاور و گلدان های گیاهی، از اطراف آجر محافظت کنید. محلول ها، حلال ها و اسیدهای تمیز کننده آجر می تواند برای زندگی گیاه مضر باشد. حتی اسیدی به اندازه سرکه می تواند مضر باشد، اطمینان از حفظ گیاهان و سبزیجات بسیار مهم است. محلول ها و حلال های تمیز کننده آجر حتی می توانند در مقابل دیگر سطوح یا پنجره های منزل شما عکس العمل متفاوتی نشان دهند، از سطوح غیر آجر به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

مرحله 3: تست میزان جذب آجر 

آجر نسبت به دیگر سطوح می تواند متخلخل باشد و در برابر عوامل مختلف تمیز کننده واکنش متفاوتی نشان دهد. آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که به طور ناخواسته موقع تمیز کردن آجرها، رنگ طبیعی را از بین ببرید یا تغییر دهید. میزان جذب آجر خود را با پاشیدن آب در یک منطقه کوچک با شلنگ باغ آزمایش کنید. اگر آجر شما فورا تیره شد، آجرها را در مناطق کوچک و فواصل زمانی مختلف تمیز کنید. اگر چنین نشد، آجرها را هر بار تا 100 فوت مربع تمیز کنید.

مرحله 4: منطقه آجری را با آب خیس کنید

منطقه ای که باید تمیز شود را با شلنگ باغ خیس کنید و اطمینان حاصل کنید که منطقه ای را که می خواهید از بالا به پایین تمیز کنید، کاملا خیس شده است. برای داشتن آجر تمیز و براق این بهترین روش است. 

مرحله 5: جلوگیری از آسیب به مناطق زیر آجر

از آنجا که محلول های تمیز کننده ی آجر و آلودگی، در حین تمیز کردن آجر می تواند در خانه شما جریان داشته باشد، منطقه زیر منطقه ای را که تمیز می کنید با آب اشباع کنید تا بتوانید از رگه های ناخوشایند جلوگیری کنید. این کار همچنین اطمینان حاصل می کند که هنگام تلاش برای دستیابی به آجر تمیز، منطقه اطراف آسیب نبیند یا تغییر نکند. 

مرحله 6: محلول تمیز کننده ی آجر را اعمال کنید

وقت تمیز کردن آجر نسوز است. با توجه به دستورالعمل های تمیز کننده آجر، سطح آن را بشویید. اگر از محلول تمیز کننده سرکه و آب برای براق کردن آجر نسوز استفاده می کنید، توصیه می شود که سطح آن را با برس یا جاروی حاوی موی سفت تمیز کنید محل را با اسپری با قدرت بالا پوشش دهید.

 مرحله 7: کاملا بشویید

بعد از تمیز کردن محل را کاملا بشویید، اطمینان حاصل کنید که از مقدار زیادی آب استفاده کرده اید تا مطمئن شوید تمام مانده های محلول تمیز کننده آجر شما شسته شده است. به یاد داشته باشید که از بالا به پایین بشویید، چون این کار باعث براق شدن و درخشندگی کامل و یکنواخت آجر شما می شود. تمیز کردن آجر لازم نیست توسط یک متخصص انجام شود. دستیابی به آجر تمیز ساده است و می توان آن را به صورت منظم انجام داد تا اطمینان حاصل شود که نمای بیرونی خانه شما عالی است.

بیشتر بخوانید: به روز رسانی آجرهای قدیمی

پاک کردن اثرات قیر و قطران از روی نمای ساختمان

لکه های قیر و قطران را می توان تراشید و اثرات باقی مانده آن را با خمیری که از ترکیب "تالک" و یا " گل مهل" حلالی همچون "تولوئن" و یا" تری کلروراتیلن" و یا "جوهرهای معدنی" به دست می آید، پاک کرد. بعد از خشک شدن خمیر، آن را با برس از سطح نما می تراشیم. به طور مسلم، چون این مواد شیمیایی است، کارکردن با آن ها با احتیاط و دقت لازم انجام شود.

پاک کردن اثرات قیر و قطران از روی نمای ساختمان

هنگام صبح که هوا خنک است، با احتیاط کامل می توان با ضربه نوک کاردک، قیر را از سطح کار تراشید.

می توانیم پارافین را روی محلی که قیر به صورت مذاب و لکه بر سطح آجرکاری نشسته است، بکشیم و لکه ها را پاک کنیم.

لوله های بخاری هایی که گالوانیزه نیستند، در اثر آب باران و برف، زنگ آبه قهوه ای رنگی در سطح نما ایجاد می کنند که با آغشته سازی محل به محلول پارافین، لکه ها از بین خواهند رفت.

اثرات موجود از لکه های قهوه ای منگنز را با یک واحد "پراکسید هیدروژن" و یک واحد "اسید استیک" که در چهار واحد آب حل می کنیم، می توانیم از بین ببریم.

در تماس چربی های مرطوب با نما، رنگ های خاکستری و قهوه ای که از صمغ چوب و یا مازوت خارج می شود، بر سطح نما اثر می کند. برای پاک کردن آن ها، محلول اسید "اکزولیک" را در چهار واحد آبگرم و داغ حل می کنیم. سطح رنگی را با محلول به دست آمده آغشته می کنیم و با مالش برس سیمی، رنگ ها را از بین می بریم. 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر